Spændende ugen i Skælskør: Foredrag om Grønland, Fællesspisning for en god sag og Filmvisning på biblioteket

Foto: Kultunaut.
dato

Fra videnskabelige foredrag til støttemiddage og filmvisninger, kan Skælskør den kommende uge tilbyde både læring, hyggeligt samvær og kulturelle oplevelser for alle aldre.

Foredrag: Udforskningen af Grønland

Dyk ned i historien og den seneste forskning om Grønland på Kosmorama Skælskør. Tirsdag aften vil et streamet foredrag fra Aarhus Universitet tage dig med på en rejse gennem Grønlands videnskabelige udforskning lige fra 1700-tallet til nutidens forskning i Indlandsisens afsmeltning.

Tidspunkt: Tirsdag 11. marts 2025, kl. 19:00
Sted: Kosmorama Skælskør, Algade 15, 4230 Skælskør
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle

Fællesspisning hos Salonen4xk: KÆMP eller KONKURS

Onsdag aften kan du deltage i et fællesspisningsarrangement hos Salonen4xk med sydstatskylling på menuen. Arrangementet er en del af initiativet "KÆMP eller KONKURS", der samler midler til en regning fra Slots- & Kulturstyrelsen. Husk at tilmelde dig inden 9. marts!

Tidspunkt: Onsdag 12. marts 2025, kl. 18:00
Sted: Salonen4xk, Algade 26, 4230 Skælskør
Entré: 60-125 kr
Målgruppe: Alle

Formiddagsfilm på Skælskør Bibliotek

Fredag formiddag kan filmelskere lade sig underholde med formiddagsfilm på Skælskør Bibliotek. Det er afhængigt af tilmelding at deltage og tillader dig at se både gamle og nyere film, der ikke længere findes i biografens udvalg.

Tidspunkt: Fredag 14. marts 2025, kl. 10:30
Sted: Skælskør Bibliotek & Borgerservice, Vestergade 4, 4230 Skælskør
Entré: Gratis billetter
Målgruppe: Alle



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut