I slutningen af maj blev Antvorskov Plejecenter i Slagelse fyldt med logrende haler og forventningsfulde hundeejere. Her afholdt TrygFonden nemlig optagelsesprøve for nye besøgshundeteams, som ønsker at sprede smil og gode minder på plejehjem og -boliger som en del af TrygFondens besøgshundekorps.
Til optagelsesprøven skulle hundene igennem en sundhedsundersøgelse og adfærdstest for at TrygFonden kunne sikre sig, at de ville trives med opgaven som besøgshunde. Samtidig var deres ejere til en samtale med personalet fra TrygFonden for at blive klædt på til at dele deres hundeglæde som frivillige.
Efter optagelsesprøven i Slagelse blev 14 hunde og deres ejere godkendt – og kan nu kalde sig en del af TrygFondens besøgshundekorps.
Et lyspunkt i hverdagen
Berit Plambæk er en af de dedikerede frivillige, der allerede er med i TrygFonden Besøgshunde. Sammen med sin Chihuahua Berta, tager hun hver uge på plejehjemsbesøg i Slagelse. Hun er ikke et sekund i tvivl om, hvor stor glæde det giver beboerne at få firbenede gæster.
”Hver gang vi kommer på besøg, sidder de ældre klar på rad og række og lyser helt op, når de ser Berta. Bare det at mærke en blød pels, give en godbid og sige ”værsgo” vækker minder om de gode gamle dage, som de glædeligt fortæller om. Det er næsten som om, der bliver låst op til fortiden, når de sidder med Berta i skødet,” siger Berit Plambæk og fortsætter:
”Det gør en stor forskel for dem – og det gør det faktisk også for mig. Jeg bliver simpelthen glad af at se, hvor stor glæde min hund bringer de ældre.”
Ifølge en undersøgelse fra TrygFonden oplever samtlige besøgshundeejere i ordningen, at besøgene vækker glæde hos de beboere, de besøger. 9 ud af 10 oplever endda, at besøgene vækker minder.
Gør en kæmpe indsats for beboere og personale
TrygFonden har mere end 700 besøgshundeteams, der besøger plejeboliger i hele landet. Men med mere end 900 plejehjem i Danmark, er TrygFonden stadig glade for at have fået endnu flere entusiastiske frivillige og deres hunde med i ordningen.
”Når besøgshundene rykker ud på besøgsstederne, gavner det ikke alene beboerne ved at vække glæde, skabe gode stunder og vække minder. Det hjælper også personalet i deres daglige arbejde, fordi hundene skaber et samtalerum og en mulighed for at komme endnu tættere på beboerne. TrygFondens besøgshundeteams gør en kæmpe indsats for beboere og personale, og vi glæder os meget til at byde endnu flere hunde og hundeejere velkomne,” siger Galina Plesner, projektchef i TrygFonden.