Strikkecafé og fællesspisning i Salonen4xk i Skælskør

dato

Salonen4xk i Skælskør byder på to spændende arrangementer for både strikkeentusiaster og madelskere. Torsdag den 20. februar 2025 kan du deltage i en hyggelig strikkecafé med garnsalg, mens onsdag den 19. februar 2025 inviteres der til fællesspisning med en lækker svamperagout.

Den hyggelige strikkecafé i Salonen4xk finder sted hver anden torsdag i lige uger. Her kan du møde Jane Povlsen og hendes unikke trillende garnbutik, som er en ombygget Mercedes Sprinter fyldt med garnnøgler, opskrifter og strikketilbehør. Jane mener, at garn skal ses og mærkes, og hendes butik tilbyder netop denne oplevelse.

Du kan fordybe dig i opskrifter fra kendte designere som PetiteKnit, Isager og Karen Noe Design, og købe både garn og tilbehør fra mærker som Isager, Karen Noe og West Wooly. Der er også mulighed for at købe kaffe, kage, te, øl, vin og cocktails i baren, samt en lækker luksus grov toast med serrano og mozzarella.

Fællesspisning med Nabo-Nikolaj

Dagen før, onsdag den 19. februar 2025, er der fællesspisning i Salonen4xk. Denne aften byder på en herlig svamperagout med bagte ris, surdejsbrød og grønkålssalat. Arrangementet er i samarbejde med Nabo-Nikolaj, også kendt som "Madentreprenøren".

Det er en oplagt mulighed for at nyde lækker mad og godt selskab i en hyggelig atmosfære. Husk at medbringe din egen tallerken og bestik, og køb billet senest den 17. februar 2025 for at sikre, at Nikolaj kan forberede maden. Billetter kan købes på www.madentreprenoeren.dk.

Praktisk information for strikkecafé:
Dato: Torsdag 20. februar 2025
Tid: Kl. 17:00
Sted: Salonen4xk, Algade 26, 4230 Skælskør
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle

Praktisk information for fællesspisning:
Dato: Onsdag 19. februar 2025
Tid: Kl. 18:00
Sted: Salonen4xk, Algade 26, 4230 Skælskør
Entré: 60-125 kr
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut